Jaką rolę odgrywają lalki w rozwoju dziewczynek?

Zabawki dla dziewczynek mogą być generalnie takie same jak dla chłopców według większości osób, które chcą nam wmówić, że płeć jest wybierana przez dziecko samodzielnie. Jednakże psychologia rozwojowa ma swoje wypracowane przez lata badania, które mówią, że dzieci wybierają takie zabawki, które pozwalają ich realizować wzorce płciowe, jakie mogą zaobserwować w społeczeństwie.

lalka

 

Tak więc zabawki dla dziewczynek to przede wszystkim lalki, dzięki którym dziewczynka może poczuć się jak kobieta – dobierać dla lalki stroje, makijaże, występować dzięki lalce w zabawie w rolach typowo kobiecych. Poza tym, dziecko posługując się lalką może wyrazić emocje, z którymi ma problem. Często dzieci nie mają umiejętności wyrażania tego co chcą powiedzieć w sposób komunikatywny, w związku z czym posługują się lalkami i lalka właśnie odgrywa szczególną rolę w rozwoju dziewczynek.

Inne zabawki dla dziewczynek to zabawki takie jak meble i przybory kuchenne, a także elementy, które udają kosmetyki. dziewczynki dzięki takim zabawkom naśladują swoje mamy. Poza tym, często odpowiednie zabawki dla dziewczynek to małe misie lub lalki, które udają niemowlęta. Dziewczynki wtedy wchodzą w rolę matek, opiekunek, uczą się być kobietami.

Pamiętajmy, że takie zabawki dla dziewczynek są szczególnie ważne nie tylko gdy dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola i szkoły, ale także gdy rozpoczynają naukę w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dziecko, które rozpoczęło już naukę nie może skupiać się tylko na obowiązkach szkolnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s